Велика Британія передаcть Маврикію острови архіпелагу Чагос

Угода надасть право на повернення жителям Чагосу, яких Велика Британія вигнала з їхніх домівок у 1960-х і 1970-х роках. Для ключового острова Дієго-Гарсія буде зроблено виняток: на ньому розташована спільна британсько-американська військова база. Цей острів залишиться під контролем Великої Британії. Велика Британія від'єднала острови Чагос від решти Маврикія, коли надала останньому незалежність у 1968 році і примусово переселила до 2 000 осіб.

Як пише The Gardian, перший з 13 раундів переговорів розпочався у 2022 році, що стало різкою зміною підходу після багатьох років ігнорування Великою Британією судових рішень - в тому числі консультативного висновку найвищого суду ООН у 2019 році - та голосування на Генеральній Асамблеї ООН, де було прийнято рішення про повернення островів Маврикію. Угода є предметом договору, який сторони намагатимуться укласти якнайшвидше. Щоправда,  жителі Чагосу дізналися про цей результат із засобів масової інформації і залишаються безсилими. В угоді сказано, що вона спрямована на виправлення кривд, завданих чагосянам у минулому, але схоже на те, що вона продовжить злочини в майбутньому. «Вона не гарантує, що чагосці повернуться на свою батьківщину, прямо забороняє їм доступ до найбільшого острова Дієго-Гарсія ще протягом століття, і не згадує про репарації, які вони повинні отримати, щоб відновити своє майбутнє. У майбутньому договорі необхідно врахувати їхні права, а також провести змістовні консультації з чагосцями, інакше Великобританія, США, а тепер і Маврикій будуть нести відповідальність за колоніальний злочин, який досі триває» -наголошують місцеві активісти.

 

Мешканець Чагосу, сфотографований командою Національної геодезичної служби США в 1971 році

Архіпелаг (площа сушею = 56,3 кв. км, а загальна = 15 427 кв. км) є одним з тих місць на планеті, де практично відсутнє втручання людини. Саме можливим негативним антропогенним впливом уряд Великої Британії мотивує постійні відмови щодо повернення силою виселених у 1968—1973 роках чагосійців (острови архіпелагу були безлюдними до колонізації Францією).

Відповідно до 75 статті Конвенції ООН з морського права та Рамсарської конвенції Сполучене Королівство 2003 року визначило зону у радіусі 200 морських миль від островів Чагосу зоною захисту та збереження довкілля.

У квітні 2010 року уряд Великої Британії оголосив цю територію морським заповідником, що має сприяти науковим дослідженням у галузі кліматології та морських екосистем. Сукупна площа заповідника складає 545 000 км², що робить його найбільшим у світі безперервним морським заповідником.

 

421
Оригінальна стаття: The Gardian
Інші матеріали розділуСуспільство:
Велика Британія. 80-річчя Перемоги у Другій світовій війні
294
From May 5 to May 8, 2025, the United Kingdom will hold four days of nationwide celebrations to mark the 80th anniversary of Victory in World War II. Official events will begin at noon on May 5 in Parliament Square in central London, where an actor will r
Путін готовий відмовитися від вимог про повний контроль над 4 областями України - джерела Financial Times
522
"Москва може припинити бойові дії, як тільки витіснить українські війська з російського регіону Курської області"
Лондон запрошує побачити життя фараонів у форматі 360°
1070
An immersive exhibition titled Tutankhamun: The Immersive Experience has opened in the British capital, offering visitors a unique opportunity to step into the world of Ancient Egypt through a combination of original artifacts and cutting-edge technology.
Білий дім поставив під сумнів єдність Західного світу - повний текст виступу Валерія Залужного на Безпековій конференції, Chatham House, 6 березня 2025 року
207
"Війна в Україні практично вичерпала економічні і промислові «запаси міцності» у більшості країн"